Metin boyutunu artır: A A A

Kendinizi bunalmış mı hissediyorsunuz? Düzenli olmak faydalı olabilir

2 dakika okuma

Doktor muayenehanesinde öğrendiklerinizi unutmamak için ipuçları

Kanserle yaşıyorsanız, bunalmış hissedebilirsiniz. Çalışmak, aile ve arkadaşlar için zaman ayırmak, hobilerle uğraşmak, yemek hazırlamak, egzersiz yapmak ve doktor randevularına gitmek arasında gidip gelirken çoğu zaman dengelenmesi gereken bir sürü şey vardır.

 

Bazı günler ise zaman çok daha hızlı geçebilir. Ancak hızlı da hareket etseniz, yavaş da hareket etseniz umduğunuz dönüm noktalarına ulaşana kadar siz farkına varmadan zaman bir şekilde geçiyor.

 

İki çocuk annesi ve kanserle yaşayan bir onkoloji hemşiresi olan Lindsay, şu anda neler yapabileceğine odaklanmanın yararlı olduğunu düşünüyor. Bazı günler yavaş ilerlemeniz gerekir diyor. Bazı günler ise zaman çok daha hızlı geçebilir. Ancak hızlı da hareket etseniz, yavaş da hareket etseniz umduğunuz dönüm noktalarına ulaşana kadar siz farkına varmadan zaman bir şekilde geçiyor.

 

Doktorunuzun söylediklerini hatırlamak

Her gün idare etmeniz gereken çok çeşitli şeyler arasında, sağlığınız muhtemelen en önemli konudur. Doktor muayenehanesinde, test sonuçlarını gözden geçirirken, farklı tedavi seçeneklerini görüşürken ve tedaviniz hakkında kararlar alırken çok fazla zaman harcayabilirsiniz. Ve bu ziyaretler sırasında duyduklarınızı takip etmek oldukça zorlayıcı olabilir. İster kanserinizin olduğunu ilk kez öğreniyor olun, ister tedavi planınızı daha iyi anlamak için doktorunuzla görüşüyor olun, duymanız ve anlamanız gereken çok şey olacaktır.

 

İnsanlar randevuları sona erdikten sonra doktorlarının söylediklerinin %40-%80'ini unuturlar.1

 

Düzenli olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları2

Herkes bilgileri aynı şekilde düzenlemez. Bazı insanlar duydukları her şeyi yazma, çok sayıda liste yapma ve hatırlatma ayarlama ihtiyacı hissederken, bazıları asgari düzeyde not almayı tercih eder. Tercihiniz ne olursa olsun, size yardımcı olabilecek bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

  • Önemli bilgileri duyduğunuzda not edin. Notlarınız istediğiniz kadar ayrıntılı veya kısa olabilir. Bir arkadaşınızdan, yakınınızdan veya yardımcınızdan sizin için not almalarını istemeniz de faydalı olabilir.
  • Tüm önemli belgelerinizi tek bir yerde tutmak için bir klasör oluşturun.
  • Akıllı telefonunuzun takvimini kullanarak kendiniz için randevu hatırlatıcıları oluşturun ve nasıl yapıldığından emin değilseniz, bir arkadaşınızdan veya yakınınızdan yardım isteyin.

 

Referanslar:

  1. Kessels RP. J R Soc Med. 2003 May;96(5):219-22.
  2. Feeling overwhelmed? Staying organized may help. https://www.thisislivingwithcancer.com/content/feeling-overwhelmed-staying-organized-may-help (Erişim tarihi 28.04.2021).

 

PP-ONC-TUR-0495 (Haziran 2021)