Metin boyutunu artır: A A A

Psikolojik dayanıklılık, ruhsal gelişme ve iyileşme ilişkisi

Bu makale genel bilgiler içerir ve herhangi bir bireye özgü ruh sağlığı kılavuzunun ya da profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı ya da desteğinin yerini alması amaçlanmamıştır.

 

Psikolojik dayanıklılık kanser hastaları için büyük önem taşır. Gerilimin olumsuz etkilerinden korunma sağlayabilir: Kanser tanısının yarattığı şoku hafifletebilir; olumsuz olayların ve bunlarla ilgili yaşam değişikliklerinin etkisini azaltabilir; böylece ruh sağlığını ve buna bağlı olarak tedavi sonuçlarını iyileştirebilir.

Yapılan pek çok çalışma, hem tedavi görmekte olan hastalarda hem de kanserin üstesinden gelmiş olanlarda, psikolojik dayanıklılığın kanserle yaşama uyumu kolaylaştırdığı, yaşam kalitesini artırdığı, ruh sağlığının daha iyi olmasını sağladığı ve tedavi sonuçlarını olumlu etkilediğini göstermiş. Bütün bunlar psikolojik dayanıklılığın sağlık ve psikolojik/sosyal sonuçları doğrudan etkileyen bir faktör olduğunu ve kanser hastalarında koruyucu bir faktör olarak kabul edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Psikolojik dayanıklılığın sağladığı destekle kanser ve tedavisiyle baş edebilmek, ruhsal gelişme, olumlu yaşam değişiklikleri ve daha iyi bir sosyal ve duygusal yaşam olanağı sağlayabilir.

Travma sonrası ruhsal gelişme, kanser gibi gerilim dolu bir durumun üstesinden gelen kişide görülen kişisel değişim sürecidir. Böyle kişiler kanser süreciyle baş ederken ruhsal olarak geliştiklerini, yaşamlarına daha çok değer vermeye başladıklarını ve manevi olarak da geliştiklerini belirtmektedir.

 

dayanıklılık ve iyileşme

 

Travma sonrası ruhsal gelişme, ağırlıklı olarak olumlu duygular hissetme, yaşamdan daha fazla keyif alma, artmış yaşam kalitesi, azalmış rahatsızlık duygusu, daha yüksek özsaygı ve daha az kaygıyla bağlantılıdır.

Kanser tedavisi sırasında ruhsal gelişmeyi ve psikolojik dayanıklılığı beslemek daha iyi bir psikolojik/sosyal uyuma, psikolojik ve sosyal alanlarda daha iyi işlev görmeye yol açarak, kanser iyileşmesine de katkıda bulunabilir.

 

“Kanser tedavisi sırasında ruhsal gelişmeyi ve psikolojik dayanıklılığı beslemek daha iyi bir psikolojik/sosyal uyuma, psikolojik ve sosyal alanlarda daha iyi işlev görmeye yol açarak, kanser iyileşmesine de katkıda bulunabilir.”

 

Referans:

  1. Seiler A, Jenewein J. Resilience in cancer patients. Front Psychiatry 10:208. doi: 10.3389/fpsyt.2019.00208.

 

PP-ONC-TUR-0614 (Mayıs 2022)